Utolsó kommentek:

blöff 2020.08.08. 19:07:39

akkor mondok egy merészet: az egész (mai) kapitalizmus egy gátlástalan suttyóság és nem egyéb, minthogy a felső elit gátlástalanul kifosztja és bérrabszolgasában tartja a többséget világszerte. Nyilván van egy szűkebb kör, ahol nagyobb a visszaosztás (vagyis a jólét) és a szabadsági fok, de a többségében ez van mindenütt. Hangulati, társadalmi és egyéb mérésekre alkalmas hasznos eszközei ennek a berendezkedésnek ezek a közösségi oldalak, sőt, ezzel a hazain túl más országokról is naprakész infokat lehet kapni. Nem nagyon lepődök meg, hogy minden helyi önkényúrnak, elitnek megvan a kezében a maga elektromos póráza, de azért bajban lennék, ha az egyiket a másikhoz képest kellene erkölcsileg megítélnem. Minden globális hatalmi centrum kezében tartja a magáét (VKontakte, TikTok, stb.), kisebb országok erre már nem nagyon tudnak vállalkozni. Irán, Kína is cenzúráz minden más amerikai kötődésű oldalt. Az USA sem kivétel, ennyi. Egymás társadalmait, stb. figyelgetik meg, ezen néha összevesznek, de hogy min igazából, azt már nem nagyon sejthetjük.

Bejegyzés: A gátlástalan suttyóság esete a kapitalizmussal

blöff 2020.07.26. 08:45:04

@Renee Le Renard: na ez érdekes pár hónap távlatából. A te és a másik kommentelő véleménye tipikusan az az álszent, képmutató felháborodás, pedig ebben (és egy másik posztban) elég világosan le lett írva miről is van szó, mint ahogy már jól látszik, hova vezet ez a hisztéria.
És még mindig vannak sokan, akik nyomják, pedig fél év mérlege alapján már igazán el lehetne fogadni a mindennapjaink részeként.

Ha a valós dilemmát leírja vki, akkor megy a hipokrata szemforgatás, de ugye pont az is le lett írva, hogy a gazdaság nem egy absztrakció, nem egy elvont számláló pörög a részvényekkel, hanem a kibaszott megélhetésünk jelenleg alkalmazott rendszere. Nem lehetséges ezt megváltoztatni hirtelen, de nem is nagyon van ötlet rá mit lehetne tenni helyette (esetleg vissza lehet menni a természetbe kapálni, mondjuk lenne szabad földterület is (nincs), majd talán egy év múlva lesz 3 féle termésünk 1 hónapra ennivalóval...)

Minden szarban meghalnak emberek és mi is mindannyian futószalagon fogunk távozni. De egy ilyen médiahack totál megbénít mindenkit és a pillanat moralizálásában tudomást sem vesztek arról, hogy a jövőben mi az ár.

Bejegyzés: Rettegők viadala

Tblog 2020.06.16. 20:20:03

Ja, nagyjából ezzel én is egyetértek. Én rákérdeztem a helyben hogy én is vonulhatok-e, ha esetleg én minden életért vonulnék? Erre elhajtottak a francba hogy én maradjak otthon mert egy olyan üzenet mindenkit felzaklatna. Szóval én itthon maradtam. Amúgy meg az egész egy nagy demokrata párti akciózás.

Nyomtam róla egy összefoglaló videót, igaz már elküldtek érte páran a fenébe. lol

www.youtube.com/watch?v=HQUGKkraeL4

Túlpolitizált-faji felvonulások ezek, valójában nem Floyd a lényeg, se nem az hogy a rendőrök mennyire élnek vissza a hatalmukkal.

Bejegyzés: All lives matter

Renee Le Renard · http://senkisehivta.blogspot.hu/ 2020.03.30. 10:44:05

Bicskanyitogató poszt vérforraló "érvekkel".

A gazdaság nem egy öncélú dolog AMIÉRT élnünk kell. Vagy ha úgy tetszik, ami miatt emberek haljanak meg, csak minden áron pörögjön.

Arra is kíváncsi volnék hogy a szerző szívesen beáldozná-e magát a nyájimmunitás oltárán akár az élete árán is ha arról van szó - van egy olyan sejtésem, hogy ennél azért jobban szeret élni.

Bejegyzés: Rettegők viadala

Belzebubo 2020.03.30. 09:30:27

(egyáltalán nem)Tisztelt Posztiró! Remélem, hogy nem úgy értette a gondolatot, amit leírt, ahogy az egy átlagolvasónak átjön és amit olyan szép eufemisztikusan angolul címzett meg, vagyis "mindennek/mindenkinek pusztulnia kell" (mert az angolt elég sokféle értelemben lehet fordítani)
"bekopogtat a kaszás és magához kéri a nagyit. Ezt nem könnyű feldolgozni, de jobb mielőbb túlesni rajta, mert a vég mindannyiunk számára elkerülhetetlen."
Vagyis nagyjából 55-60 év fölöttieknek (mert akármennyire is kitolódott gyerekvállalás ideje) erre a korra a legtöbben már nagyik (és papik) lesznek - legjobb ha jön a kaszás. Minél előbb, annál jobb... Akkor ezt intézményesíteni kell (továbbgondolva az ötletet) és erre meg is van a nem olyan régi múltból a példa: gázkamrába velük. Olcsó, hatékony, és nem töri meg a gazdaság szárnyalásának lendületét.
Továbbá, ahogy később a posztban tesz is rá célzást, a súlyosabb betegeket is lehet ilyen módon szelektálni és akkor nem kell az egészségügyre annyit fordítani, a nemzeti jövedelmet - ami ugye az állampolgárok pénze - lehet hasznosabb célra is fordítani (ahogy írja) - kis hazánknál maradva pl. stadionokra meg a hozzávaló focisták bérére.
Nem is folytatom a megjegyzéseket a blog többi ferde gondolataival kapcsolatban, mert mindjárt földhöz vágom a tabletet, amin írok - mérgemben...

Bejegyzés: Rettegők viadala

pitcairn2 2018.10.11. 13:44:19

@Magánvéleményem:

különben még sohasem volt olyan OLCSÓ a tudáshoz való hozzáférés mint ma...

(internet, e-book, podcast-ok, vodcast-ok, stb...)

Bejegyzés: A piaci felsőoktatás meglássátok jó lesz

pitcairn2 2018.10.11. 13:43:09

@Mr. Waszabi:

minél könnyebben elérhető a diákhitel annál magasabbra mennek a tandíjak...

és annál csapnivalóbb az oktatás...

Bejegyzés: A piaci felsőoktatás meglássátok jó lesz

pitcairn2 2018.10.11. 13:42:14

@Lord_Valdez:

a bloggernek is csak annyit kellett volna írnia, hogy érdemi deregulálás nélkül nincs értelme piacot játszani

az USA elrettentő példa is kb erről szól...

az ugyanis tényleg rettenetesen félrement...

Bejegyzés: A piaci felsőoktatás meglássátok jó lesz

Sir Bates dö Hól 2018.10.10. 20:33:59

Nyilván nem ördögtől való az önfinanszírozás/fizetőssé tétel a felsőoktatásban. Amennyiben azonban ez egy olyan közoktatással párosul, melynek célja csupán az, hogy az azt elvégzők le tudják írni a nevüket, akkor minimális esélyt látok a szegények, vagy az alsó-középosztálybeliek társadalmi mobilitására, a felsőoktatásba való bekerülésükre akár ösztöndíj által is. Ez pedig önmagában létrehozza a latin-amerikai típusú társadalmakat. Ahol 5.000$/hó jövedelemmel már az emberrablók célpontjává válhatsz.

Bejegyzés: A piaci felsőoktatás meglássátok jó lesz

Lord_Valdez · http://liberatorium.blog.hu/ 2018.10.10. 20:06:55

@maxval balcán bircaman:
Pontosan. Azaz nem az fizeti, aki igénybe veszi. Azaz az igénybe vevő érdekelt az igénybevételében, akkor is, ha nincs rá igazán szüksége.

@Magánvéleményem:
Az majdnem mindegy, hogy 100%-t fizet-e, vagy csak egy részét. A lényeg, hogy nem fogja hagyni, hogy a piaci mechanizmusok végezzék a dolgukat.

1. Nem Magyar, hanem magyar. A magyar nyelv nem írja nagybetűvel a mellékneveket.
2. Miért ne lenne liberális dolog az, hogy az embereknek maguknak kell fizetniük az általuk igénybe vett szolgáltatásokért?
Épp, hogy ez az igazán liberális dolog, elvégre nem lehet alanyi jog olyan dolog, amihez valaki másnak dolgoznia kell.
3. Az agyelszívásért senki mást nem okolhatunk csak saját magunkat. Innen leginkább nem elszívják az agyakat, hanem kifújjuk őket. Olyan körülményeket teremtünk, amik közt a tehetséges emberek nem érzik jól magukat.
És, még mindig gondot okoz felfogni, hogy attól, hogy valaki magyar, még nem az ország tulajdona. Nem tartozik semmivel az országnak, tehát, ha úgy tartja kedve, ott is hagyhatja.
4. Ha egy gazdasági szervezet nem tudja fenntartani magát, akkor igen, csődvédelem, majd felszámolási eljárás. Ezt is jelenti az, hogy piaci alapon működünk. Az nem piaci alap, hogy ha nyereséges vagyok, az az enyém. Ha veszteséges, akkor az állam kifizeti.

Bejegyzés: A piaci felsőoktatás meglássátok jó lesz

élhetetlen 2018.10.10. 17:57:10

@Zabalint: „Hát én láttam rá példát, hogy gimnazistákkal szerződtek.”. Persze, csak nem akartam túlragozni, mert nem jellemző. Legfeljebb azokkal a gimnazistákkal fordul elő, akik olyan szintű versenyeket nyertek, ami már felkelti az olyan irányultságú cégek figyelmét. Az nem megy, hogy egy végzős gimnazista bemegy egy céghez, hogy, ha fizetitek, akkor jelentkezek, mert elhajtják, ezt te is tudod. „ha az első évet diákhitelből finanszírozza”, ez is igaz most, amiről én írtam, hogy HA 4 milla egy szemeszter, az egy év már 8 milla, és lehet, hogy a semmire, mert nem talál partnert. A saját ösztöndíj rendszer? Már nem vakarom ki, hogy honnét ollóztam, de a darabokból ez állt össze: Most 40 % a fizetős, ezt 60 %-ra akarják emelni. 2020-tól nem lesz állami, de ugyanannyi helyet biztosítanak majd ösztöndíjjal, amennyi most van. Azaz, 60 %-ot. Miközben 60 % lesz a fizetős. (120 % a 100% kapacitásból). Zűrös ez az elképzelés, a szöveg meg végképp. Nem vitatkozni akarok, csak leírtam, hogy szerintem mi lenne egy jobb szelekció a diákok szempontjából is, és akár a cégek szempontjából is. Nagyobb merítés.
Szivattyú, az utolsó leveledet olvastam először. Mindegy. Nem tudom, hogy mennyiből jönne ki a közgazdász képzés Magyarországon fél évre, ez van. Nem tudom, hogy, ha ezt a rendszert ki akarják terjeszteni a teljes felsőoktatásra, abból mi lesz, ez is így van. Nem tudom, hogy az általad mondott 500 eft, és az 4 milla közül melyik a reális. Hiányosak az ismereteim, még a családon belül sem tudom, pontosan, hogy mennek a dolgok. Amit tudok, az unokahúgom Angliában elvégezte az alapképzést diákhitelből, úgy, hogy dolgozott is esténként. A mesterképzéshez már az kellett, hogy itthon volt egy, a bátyjával közös lakás, eladták, a srác beugrónak használta egy fóti családi ház megvételéhez, a kiscsaj benyomta a hat millát a mester képzésbe, ez már nem ment volna diákhitelből. Amit ki akartam hozni ebből, hogy semmi pénzből nem lehet sokat kifizetni, és továbbra sem vagyok biztos benne, hogy abból lesz jó orvos, akinek a szülei tudják fizetni a tandíjat. Na, ez hosszú lett, bocs.

Bejegyzés: A piaci felsőoktatás meglássátok jó lesz

2018.10.10. 16:39:06

@élhetetlen:
Hát én láttam rá példát, hogy gimnazistákkal szerződtek. De ha csak bekerülés után lehetne, akkor ha az első évet diákhitelből finanszírozza, esetleg részben állami vagy egyetemi ösztöndíjjal, akkor is sokkal kevésbé adósodik el.

Bejegyzés: A piaci felsőoktatás meglássátok jó lesz

2018.10.10. 16:36:38

@élhetetlen:
A 4 millió / félév az elit egyetem lenne, nem ez lenne az általános. Ennyiből Magyarországon teljesen önköltségesen orvosokat lehetne képezni (3 millió körül fizetnek a német és az angol nyelvű orvosképzésen a külföldiek, és ebből a magyar nyelvű képzésben keletkezett költségvetési lyukakat ia foltozzák). Közgazdász képzés piaci alapon, nyilván részben cégek által is finanszírozva 500-ból kijönne a hallgatóknak (Angliában 5-9 ezer font egy év, de ott más az árszínvonal).

Ebben az értelemben az elitegyetem meg attól elit, hogy hacsak nem extrém tehetséges az illető, csak a gazdagok gyerekei tudnak ott tanulni. Ez így van más országban is, mindenütt. Nyilván vicc, hogy épp a Corvinusból akarnak ilyet csinálni, meg szemétség is onnan kiszorítani a nem gazdagokat.

Bejegyzés: A piaci felsőoktatás meglássátok jó lesz

élhetetlen 2018.10.10. 15:12:31

@Magánvéleményem: „amit akár egy cég is hitelezhet neki „. „ÖÖÖÖ, ja hogy ezt hívhatják ösztöndíj rendszernek is?”. Csak egy bökkenő van. A cégek nem fognak gimnazistákkal szerződést kötni, a céges ösztöndíj akkor jöhet szóba, ha a diák bekerült az egyetemre, és ott valamit már produkált. Aki nem is jelentkezik, mert tudja, hogy nem bírja az első évet sem fizetni, és élni mellette, abból nem lehet ösztöndíjas.
Más. Már kérdeztem hosszabban is, (privatbankar.hu/karrier/az-var-a-teljes-magyar-felsooktatasra-ami-a-corvinussal-tortenik-321989 ) nem válaszoltál, most újra megkérdezem, mi a büfészak szerinted?

Bejegyzés: A piaci felsőoktatás meglássátok jó lesz

élhetetlen 2018.10.10. 14:55:02

@Zabalint: Necces ez. Mai értéken nézve. Aki most jár fizetősre, és 200 eft egy félév, összeszed 2 milla tartozást öt év alatt, vagy kicsivel többet. Ez még vállalható, kitermelhető. Ha elfogadjuk az emlegetett 4 milla/ félévet, az már 40 milla adósság, ez már nem a vállalható diákhitel kategória. Szerintem a pénztelenek elesnek a lehetőségtől. Maradnak a pénzes családok gyerekei. „Emellett a hallgató maga is motiváltabb abban, hogy kihozza a legtöbbet a képzéséből.”. Az a gyerek, aki már érettségire 20 milliós kocsit kap, és a szülei röhögve kifizetik a tandíjat akár itt, akár külföldön, az mitől lesz motivált? Maradnak a külföldiek, mint célközönség (ahogy mondták is). Nem látom a sok jót ebben az elképzelésben. Ami nekem tetszene, hogy megfelelő szintű tudással sokan juthassanak be ingyenes oktatásba, akár minden szakon, aztán aki fél év, egy év után nem teljesít megfelelően, az csússzon át a fizetősbe. Aztán vagy fizet, vagy kiszáll. Ez egyébként már van is, ezt kéne finomítani, ha a diákok is számítanának.

Bejegyzés: A piaci felsőoktatás meglássátok jó lesz

bElannaTorres 2018.10.10. 13:22:50

Majd lesz amerikai egészségügy is a szegénykórházak már kész vannak .

Bejegyzés: A piaci felsőoktatás meglássátok jó lesz

2018.10.10. 12:25:22

@Mr. Waszabi:
Azért az amerikaiaknál egyébként is jellemző az eladósosás nem igazan tudatosak pénzügyileg. Szerintem a delikvensnek és a családjának ezt magának kell mérlegelnie, hogy megéri-e akár hitellel együtt a képzés, illetve ha van rá lehetőség, milyen ösztöndíj programot tudna igénybe venni.

Van egy ismerősöm, aki nagyon szegény csaladból ment egyetemre, maxolta a diákhitel 1-et, a diákhitel 2-be is belecsúszott (dolgozott is mellette), plusz a végén még némi személyi kölcsön is kellett. Viszont azóta az ország egyik legszegényebb vidékén keres jól, és gyorsan apad az adóssága. Ha alapból tandíjat is kellett volna fizetnie, akkor ezen fizetés is kevés lenne az adóssága törlesztésére, viszont azt gondolom, ez esetben eleve drágábbak lennének az ilyen szakon végzettek a munkaerőpiacon.

Bejegyzés: A piaci felsőoktatás meglássátok jó lesz

Mr. Waszabi 2018.10.10. 12:03:13

@Zabalint: nem tudok véleményt formálni a hazai diákhitelprogramról, sem egy egyetem elvégzésének költségeiről ma.
Az USA-ban mindenesetre sokan nyögik a diákhitelt.
Ha felteszem, hogy jó pár millió forintnyi hitellel indul az a delikvens végzés után, aki egyébként sem rendelkezik kellően vastag szülői háttérrel, akkor ez nem biztos, hogy jó kezdés a hazai körülmények között. Nem tudom pl. mennyiben számít bele egy több milliós diákhitel tartozás egy banki lakáshitel kérelem elbírálásába.

Bejegyzés: A piaci felsőoktatás meglássátok jó lesz

Magánvéleményem · http://maganvelemenyem.blog.hu/ 2018.10.10. 11:19:48

@Zabalint: Piaci alapú képzésekre van szükség! A diák fizessen teljes árat, amit akár egy cég is hitelezhet neki, ha megkötik a szerződést. A cégnek pedig jogában álljon számonkérni az oktatás minőségét, illetve számonkérni a szerződés tartalmát a munkavállalón...

ÖÖÖÖ, ja hogy ezt hívhatják ösztöndíj rendszernek is? És ebbe nem fér bele a büfészak, amit a bölcsészek szeretnek :-)

Bejegyzés: A piaci felsőoktatás meglássátok jó lesz
süti beállítások módosítása