Felelősség nélkül
2018.04.11.
Először a Cambridge Analytica botrány kapcsán tűnt fel a jelenség, nevezetesen, hogy az amerikai választókat, szegényeket, megvezették. Nem azért győzött a cirkuszi orángután, mert ami hülyeséget mondott, az tetszett a népnek, neadjisten ráérzett az ún. néplélekre, mint a mi kis helyi celebünk, hanem szegény választónak egyébként eszében nem jutott volna rá szavazni, csak becsapták a csúnyák.
Aminek kapcsán most ez eszembe jutott, az Földes András Hogy lehetett ennyire hülye egész Magyarország? c. cikke az Indexen, amiben azt magyarázza, hogy a szegény, egyszerű vidéki emberek, akiknek nagyrészt köszönhetjük a Fidesz újabb sikerét, nem tehetők felelőssé, mert hogy ők elmaradottak a médiafogyasztás tekintetében, és csak a Fidesz propagandája jut hozzájuk el.
Ami a maga módján szép és jó, és akár el is lehet fogadni, csakhogy ezek az emberek szavaznak. Hál' az égnek Magyarországon ma nem kötelező voksolni. El lehet tölteni a napot a kiskertben, kapálva, nem kell foglalkozni az egésszel. Nem kell foglalkozni a politikával, nem kell újságot olvasni, az internetet bújni, tájékozódni, számolni, hány embert pucoltak ki a helyi állami intézményben mert el mert menni tüntetni, utánajárni, hány szép szemű magyar honpolgár gyarapítja a nyugat-európai migránsok számát, mennyi közpénz veszítette el a héten a közpénz jellegét és azért ő személyesen hány órát dolgozott, tényleg, egyikre sincs feltétlen szükség, nem elvárás.
Az viszont igenis elvárás, hogy ha valaki kiáll és döntést hoz, azért vállalja is a felelősséget. Ezek az emberek önként mentek el szavazni a Fideszre, mert elhitték azt a sok nacionalista gőggel átitatott fost, amit a nyakukba ömlesztettek. Hogy itt majd bogarakat eszünk, meg hogy ezrével erőszakolják meg asszonyainkat az arabok. Ezek egy része annyira primitív, gagyi hazugság, hogy egy minimális intelligenciaszint felett azért az embernek éreznie kellene egyfajta nyomasztó kételyt, hogy ez azért talán így mégsem annyira, és ha ebben hazudnak, akkor miben még?
Sajnálom, hogy a magyar választóközönség jó része ma a béka segge alatt van médiafogyasztásban és nincs az egész kocsmaközösségben egy ember, akinek mégis lenne mobilnet és elmondaná, hogy azt olvasta az Indexen. Tényleg szomorú. De nem mentesít az alól, hogy a döntésekért felelősséget kell vállalni.
A demokrácia, és talán azt is mondhatjuk, a modern társadalom egyik alapköve, hogy ha elég sokan csináljuk, akkor nem vagyunk hibásak. Belerángattak egy piramisjátékba? Én kérem nem tudtam, nem értem, én csak. Megadtad a bugyiméretedet is a faszbúknak, oszt most csodálkozol? Én nem tudtam, én csak, azt hittem hogy. Megszavaztál egy rakás tolvajt, mert elhitted a migránshisztit? Én azt olvastam, mondta a tévé, meg a Józsi. Az alapelv, hogy minél többen csinálunk valami baromságot, annál kevésbé vagyunk hibásak érte, és ha kiderül, hogy itt most akkora hülyét csináltunk magunkból mint Mészáros Lőrinc bármelyik megszólalásával, akkor közöljük, hogy mi csak, meg egyébként is ők is, csak belerángattak, nehogy má'.
Hagyjuk már a szegény választók mosdatását azzal, hogy ők nem tehettek róla. De, igen, tehettek róla. Arról mindenképpen, hogy kinyitották a kicsi szájukat, és megszólaltak egy olyan kérdésben, amiről halvány fingjuk nincs, mert arabot még fotón se láttak, nem hogy élőben.
Egy választásban a szavazatok eloszlásáért egyetlen csoport tehető kizárólagosan felelőssé: a választók. A játék velük szemben nem feltétlenül fair, de hát c'est la vie.
Az utolsó 100 komment: